Żywa lekcja historii

Historycznie i niepodległościowo w SP w Pawłowie.

W dniu 7 listopada 2018 w naszej szkole został wystawiony spektakl historyczny pt.” Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Była to żywa lekcja historii w wykonaniu agencji widowisk historycznych ARKONA z Torunia. Treść widowiska nawiązywała do kwestii rozbiorów Polski, zwłaszcza trzeciego w roku 1795 oraz zawiłych meandrów odzyskania po123 latach niepodległości. Obok rysu historycznego obejmującego zrywy narodowe Polaków i dążenia do niepodległości uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie takie wydarzenia i fakty jak Powstanie Listopadowe, Powstanie Krakowskie i Powstanie Styczniowe, wybuch I wojny światowej i jej konsekwencje dla ówczesnej sytuacji geopolitycznej, podział na trzy zabory (Prusy, Austrowęgry i Rosja), powstanie wojska polskiego(Legiony Polskie) na terenie Galicji, znaczenie przybycia marszałka Piłsudskiego na teren Polski, wygrana w powstaniu wielkopolskim czy akcje plebiscytowe na terenie Warmii, Mazur i Powiśla. Ponadto była możliwość zapoznania się z mechanizmem poboru do wojska jak i typowymi elementami mundurów wojskowych (żołnierza niemieckiego i polskiego legionisty) jak: kolorystyka strojów, czapka: „pieróg”, maciejówka, wojskowe skarpety czyli owijacze, paski z ładownicami, hełmy (niem. pickelhaube) i polski oraz repliki uzbrojenia używanego w XIX i na początku XXw. Dopełnieniem spektaklu był pokaz walki na szable pomiędzy żołnierzem niemieckim a legionistą Piłsudskiego. Całe przedstawienie odbywało się w scenerii licznych przedmiotów z tego okresu.

(fot.A.K.)

Data dodania: 2018-11-11 12:17:18