Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Pielęgniarka

W szkole raz w tygodniu można skorzystać z porad pielęgniarki szkolnej

Gabinet medyczny w naszej szkole czynny jest w czwartki od godz. 8:00 - 12:00

Opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole sprawuje Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice,  pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania pani Dagmara Rekowska, tel  kontaktowy: 509770071

 

Do zadań pani pielęgniarki należą:

 • przygotowanie profilaktycznych badań lekarskich uczniów – bilansów zdrowia:
  – bilans zdrowia kl. „0”
  – bilans zdrowia kl. III SP
  – bilans zdrowia kl. 7 SP
  oraz analiza i wykorzystanie ich wyników;
 • przeprowadzanie testów przesiewowych i kierowanie postępowaniem poprzesiewowym:
  – kl. V SP – pomiar wzrostu, wagi, pomiar PR, badanie ostrości wzroku, wykrywanie wad postawy;
 • przeprowadzenie u uczniów kl. I-VI SP grupowej profilaktyki próchnicy zębów metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatem fluorkowym 6 razy w roku w odstępach co 6 tygodni połączonej z edukacją w zakresie higieny jamy ustnej;
 • poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi;
 • udzielanie uczniom i pracownikom szkoły pomocy medycznej w urazach i nagłych zachorowaniach;
 • udział w realizacji edukacji zdrowotnej w szkole.

PRZYDATNE PORADY

 

PROFILAKTYKA WSZAWICY

Jak wyleczyć wszawicę raz na zawsze
Wszawica to choroba spowodowana obecnością pasożyta – wszy głowowej, która żyje na owłosionej części skóry głowy. Wbrew powszechnym przekonaniom, zarazić nią może się właściwie każdy: dziecko czy dorosły, nawet jeśli przestrzega zasad higieny osobistej.

Rodzaje dostępnych preparatów
Preparaty do leczenia wszawicy są dostępne bez recepty. W aptekach można znaleźć szampony, lotiony, kremy, aerozole, pianki lub roślinne nalewki octowe. Większość z nich zawiera permetrynę, dimetikon lub cyklometikon – związki organiczne zabijające wszy. Istnieją również preparaty działające profilaktycznie, które chronią przed zarażeniem. Podczas zakupu tego typu produktów należy zwrócić uwagę dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone. Niektóre nie są wskazane dla małych dzieci bądź kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Sposoby leczenia
Kiedy już zakupimy preparat na wszy, ważne jest, aby postępować dokładnie tak, jak wskazuje ulotka: nakładać wskazaną ilość preparatu na określony czas. Za mała ilość, bądź za krótka aplikacja może osłabić działanie preparatu i nie przynieść oczekiwanych efektów. Należy również pamiętać o tym, że zabiegi powinno się regularnie powtarzać, ponieważ tylko wtedy możemy skutecznie i raz na zawsze wyleczyć wszawicę. Zaprzestanie stosowania preparatu po jednorazowym użyciu zazwyczaj prowadzi do nawrotów choroby. Poza samym stosowaniem preparatu, bardzo ważne jest też częste przeczesywanie włosów grzebieniem w celu całkowitego usunięcia wszy i gnid. Należy robić to dokładnie, pasmo po paśmie, zwłaszcza w miejscach największych skupisk tych pasożytów: w okolicach karku i za uszami.

Dobre nawyki
Warto mieć na uwadze też to, że wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego w przypadku zakażenia jednego domownika jest duże prawdopodobieństwo, że zarażą się inni. W związku z tym w takiej sytuacji zaleca się zbadanie wszystkich domowników. Istotnym aspektem zapobiegania ponownemu rozwojowi wszawicy jest odpowiednia dezynfekcja lub całkowite pozbycie się przedmiotów, na których mogły pozostać gnidy. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka ponownego rozwoju wszy. Wszelkiego rodzaju szczotki, grzebienie i gumki do włosów najlepiej wyrzucić. Pościel i ubrania powinno się wyprać w temperaturze 60 stopnia, a później wyprasować. Pozwoli to skutecznie zapobiec nawrotom wszawicy, ponieważ wilgotność i wysoka temperatura (powyżej 45 stopni) zabija wszy. Jeśli zastosujemy się do tych wszystkich zaleceń, wszy znikną na zawsze.

Data dodania: 2018-09-27 08:42:28
Data edycji: 2018-10-18 20:37:17
Ilość wyświetleń: 290

Źle zbudowany dom można rozebrać i zbudować od nowa, ale źle wychowanego człowieka nie da się wychować drugi raz

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook