Dzień Jedności Kaszubów

Dzéń Jednotë Kaszëbów

W piątek 17 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach spotkali się młodzi Kaszubi na Szkolnym Dniu Jedności Kaszubów. Jest to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach.

W datowanej na 19 marca 1238 roku bulli papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I księciem Kaszub, potwierdzając fakt darowania przez niego zakonowi joannitów dóbr leżących pod Stargardem nad Iną. Obok Światowego Zjazdu Kaszubów to drugie najważniejsze wydarzenie, które w atrakcyjny i wyrazisty sposób przypomina o wiekowej obecności Kaszubów na Pomorzu.

17 marca w Chojnicach mieliśmy sposobność do zamanifestowania dumy z faktu bycia Kaszubką / Kaszubą i podkreślenia przywiązania do języka, kultury, tradycji i historii, czyli wszystkiego co stanowi o naszej odrębności. W przygotowanym programie każdy znalazł odniesienie do tych fundamentalnych składników kaszubskiej tożsamości. Obok stałych punktów takich jak hymn kaszubski czy kaszubski taniec Kòwôl znalazły się wiersze, gadki i piosenki kaszubskie w wykonaniu przedstawicieli szkół z miasta i gminy Chojnice oraz przedszkola Wesołe Przedszkolaki z Chojnic. Całość uświetnił zespół Kaszëbe.

Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Gierszewska, Zuzanna Pawełek i Alicja Wozińska z klasy III oraz Emilia Gierszewska i Marta Gierszewska z klasy VIIa z nauczycielką języka kaszubskiego panią Marią Kropidłowską i panią dyrektor Bogumiłą Byszewską, której przekazano statuetkę symbolizującą jedność kaszubską – wielopokoleniową rodzinę kaszubską (chłop, białka i dzeckò). W ten sposób przejęliśmy obowiązki organizatora Szkolnego Dnia Jedności Kaszubów w przyszłym 2024 roku.

Do ùzdrzeniô!

Data dodania: 2023-03-21 10:15:17