Dzień Tolerancji, Międzynarodowy Dzień Dziecka

„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jest mały”.

Miniony tydzień listopada obfitował w ważne święta. We wtorek 16 listopada obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Święto to zostało ustanowione przez zgromadzenie ONZ dnia 12 grudnia 1995 roku. Jego najważniejszym celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji oraz przypomnienie, że każdy człowiek, bez względu na pochodzenie, kulturę czy religię zasługuje na szacunek i akceptację.

20 listopada przypadał Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto kładzie nacisk przede wszystkim na dobro dzieci i respektowanie ich praw. Konwencja o Prawach Dziecka została uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Dokument podkreśla, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia przysługują takie same prawa.

Uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do obchodów tych świąt.  Wraz z wychowawcami w tygodniu obchodów przygotowali zespołowo plakaty przedstawiające termin tolerancja oraz prawa dziecka.  Ponadto 24.11.21 r. uczestniczyli w apelu przygotowanym przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani pedagog Katarzyny Piekarskiej oraz pani Mileny Gólcz. Podczas wspólnego spotkania dzieci dowiedziały się jakie są prawa dziecka. Krótka inscenizacja pokazała dzieciom, że każdy ma prawo być inny i że wcale nie oznacza to że jest gorszy.  Piosenka  zaprezentowana przez uczennice 7 klasy nauczyły tych młodszych, czym jest tolerancja i akceptacja.

Na koniec cała społeczność szkolna miała możliwość przyłączenia się do odśpiewania piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.

Data dodania: 2021-11-25 10:31:20
Data edycji: 2021-11-25 10:34:37