Jubileuszowa X edycja Narodowego Czytania

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. Potop i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

Prezydent RP Andrzej Duda w liście, w którym zapraszał wszystkich do udziału w tegorocznej edycji, napisał:

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Nasza szkoła również przystąpiła do akcji zainicjowanej przez Pana Prezydenta, a uczniowie klasy 8 wraz z wychowawczynią- nauczycielką języka polskiego, Agnieszką Głyżewską, mieli okazję poznać bliżej biografię autorki – Gabrieli Zapolskiej oraz wysłuchać fragmentów dramatu pt. „Moralność Pani Dulskiej” (AG)

Data dodania: 2021-09-05 08:33:42
Data edycji: 2021-09-05 08:34:50