Tydzień Profilaktyki w naszej szkole

W dniach 08-12 maj 2023 r. odbył się w naszej szkole Tydzień Profilaktyki zorganizowany przez panią pedagog Katarzynę Piekarską oraz panią psycholog Monikę Wegners.

W poniedziałek uczniowie mogli obejrzeć wystawę fotograficzną „Maski Pamięci Emocji”. Jest to wystawa autorstwa dzieci w wieku 9-14 lat i pana Janusza Wlizło ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zbliżenie” o relacjach międzypokoleniowych, którą widziało już ponad 40 tysięcy osób w całej Polsce. Wystawa gościła u nas przez cały tydzień.

Wtorek był dniem „na niebiesko”. Tego dnia uczniowie mogli ubrać się w kolor niebieski symbolizujący życzliwość. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana na dolnym korytarzu „ ściana życzliwości i pozdrowień”, na której można było wpisać pozdrowienia.

Środa to dzień profilaktyki z najmłodszymi. Uczniowie klas I-III dostali ciekawe zadanie zorganizowania swojej klasowej bezludnej wyspy. Wszyscy z zaangażowaniem zabrali się do pracy, powstały wspaniałe dzieła, pełne kreatywności i wyobraźni. Następnie oddziały przedszkolne oraz klasy I-III spotkały się na boisku szkolnym, gdzie na każdą grupę czekały ciekawe zadania do wykonania. Zabawa przyniosła dzieciom dużo radości.

W czwartek tworzyliśmy drzewo dobrych uczynków. Każdy z uczniów miał możliwość naklejenia na „drzewie” swoich dobrych uczynków wypisanych na karteczkach samoprzylepnych. Młodsze klasy same tworzyły swoje drzewka z rączek na których były wypisane emocje.

Na zakończenie naszego tygodnia profilaktyki w piątek odbyła się debata pod tytułem „Agresji mówimy NIE!”, podczas której każda z klas IV-VIII poruszyła ważne tematy związane z agresją oraz sposobami radzenia sobie z nią. Podnosiliśmy takie tematy jak:

• Klasa IV a – agresja słowna
  • Klasa V a - stygmatyzowanie osoby (ośmieszanie, krytykowanie, ocenianie)
  • Klasa VI a - agresja fizyczna
  • Klasa VII a- wykluczanie osoby z grupy, izolacja
  • Klasa VII b – hejt
  • Klasa VIII a – cyberprzemoc

Dziękujemy uczniom oraz wychowawcom klas za zaangażowanie. Warto zapamiętać że każdy ma prawo do emocji, jednak nasze negatywne emocje nie mogą być powodem do stosowania jakiejkolwiek przemocy.

Data dodania: 2023-05-15 09:55:18
Data edycji: 2023-05-16 09:06:24