Uroczystość pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich

„1 września 1939 r. na Polskę napadły hitlerowskie Niemcy, rozpoczynając tym samym II Wojnę Światową. Do obrony ojczyzny stanęło Wojsko Polskie i całe społeczeństwo. Nikt nie żałował krwi, również kawalerzyści, w tym 18 Pułk Ułanów Pomorskich dzielnie odpierając ataki Niemców pod Chojnicami, by pod wieczór 1 września 1939 r. kontratakować szarżą pod Krojantami, dając świadectwo umiłowania Ojczyzny, do ofiary własnego życia włącznie. 1 września 1939 r. marsz Niemców został zatrzymany kosztem ponad dwudziestu poległych, w tym dowódcy 18 Pułku Ułanów Pomorskich płk. Kazimierza Mastalerza. Dzielnie broniąca się Polska przed atakiem Niemców zdradziecko zaatakowana została od tyłu 17 września 1939 r. przez komunistyczny Związek Sowiecki. Obrona Ojczyzny stała się niemożliwa. Mimo tragicznej sytuacji w obliczu najazdu dwóch wrogów,  Polska dała najwyższe świadectwo umiłowania Niepodległości”.

W niedzielę 5. września 2021 roku o godzinie 12.00 pod pomnikiem ku czci żołnierzy 18. Pułku Ułanów Pomorskich poległych w szarży pod Krojantami.  odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca wydarzenia września 1939 roku. Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Pawłowie w składzie: Mateusz Pelowski, Natalia Loll i Martyna Szczepańska , razem z Panią Dyrektor Bogumiłą Byszewską i wychowawczynią Panią Agnieszką Głyżewską, reprezentowali naszą szkołę biorąc udział w tym wydarzeniu. (AG)

Data dodania: 2021-09-05 17:38:10
Data edycji: 2021-09-06 19:36:02