Wyniki konkursu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Wyniki konkursu  z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.

Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Szkolne koło UNICEF (prowadzone przez p. Laurę Turowską) razem z biblioteką szkolną (prowadzona przez p. Sonię Alichniewicz) z tej okazji zorganizowało konkurs „Łamańców językowych”.

Konkurs był przeznaczony dla klas I-III i IV – VIII szkoły podstawowej.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Miejsce I – Tymoteusz Domeracki kl. IV

Miejsce II – Jakub Chyrek kl. III