XXIV Kaszubska Jesień Rolnicza i Dożynki Diecezji Pelplińskiej

18 września 2022 r. w Lubaniu koło Kościerzyny odbyła się XXIV Kaszubska Jesień Rolnicza i Dożynki Diecezji Pelplińskiej.

We współpracy z Ks. Proboszczem Brunonem Lubińskim i Paniami ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pawłowo, wybraliśmy się na to wydarzenie z klasą VIIa uczestniczącą w zajęciach z języka kaszubskiego i klasą VIII przygotowującą się do bierzmowania. Czekały tam na nas różne atrakcje. Mogliśmy przyjrzeć się wystawom zachwycających roślin, wspaniałych zwierząt oraz spróbować regionalnych przysmaków przyrządzonych przez koła gospodyń wiejskich. Był też czas na zakup upominków. Później uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył J. E. Ks. Bp Ryszard Kasyna, a oprawę muzyczną tworzyła m. in. Orkiestra Dęta z Zapcenia. Podziwialiśmy kaszubskie stroje dzieci ze Zbiorowej Szkoły Podstawowej w Lipnicy, dożynkowych starosty i starościny oraz piękne wieńce przygotowane na tę okazję. Zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną, skosztowaliśmy jeszcze dożynkowego chleba.

Przez cały dzień dopisywały nam humory i pogoda. Życzymy sobie dalszej tak udanej korelacji między językiem kaszubskim a religią. /MK/

Data dodania: 2022-09-20 13:11:00
Data edycji: 2022-09-20 14:11:36