11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne (niepodległe) państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Zachęcamy do aktywnego przeżywania tego święta. Nie muszą być to wielkie czyny! Nawet kolorując nasze godło pokazujemy, że pamiętamy. A dla starszych do odsłuchania pieśni patriotyczne. Może nawet zaśpiewacie? W repertuarze znajdziecie: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Idzie żołnierz”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Rota”, „Ułani, ułani”, „My, pierwsza brygada”, „Szara Piechota”.