Święto narodowe 3 maja ma dla Polaków niezwykle ważne znaczenie, ponieważ to właśnie w tym dniu podpisana została pierwsza polska konstytucja. Przypominamy więc najważniejsze informacje na jej temat.
Autorem Konstytucji 3 maja, która została uchwalona przez Sejm i podpisana przez ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1791 roku w Sali Senatorskiej Zamku Warszawskiego, był m.in. sam król.
Konstytucja 3 Maja miała być ratunkiem dla Rzeczpospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja to:
Niestety nie na długo, gdyż podczas II wojny światowej święto narodowe 3 maja zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa ponownie zezwoliła na huczne obchody, a 6 kwietnia 1990 roku dzień 3 maja ponownie ustanowiono świętem narodowym.
W tych dniach zachęcam Państwa do refleksji nad współczesnym dziedzictwem Konstytucji 3 Maja. Bo ona, choć nie zapobiegła 123 latom niewoli, to, ucieleśniając w sobie wszystko, co w Polsce najlepsze, najodważniejsze i najnowocześniejsze, stanowiła na wieczny czas stały punkt odniesienia i pokrzepienia polskich serc. Po dzień dzisiejszy.
Zachęcam także do uzupełnienia i sprawdzenia swojej wiedzy:
1. Konstytucja 3 maja – quiz. Test wiedzy z historii. MiastoDzieci.pl
2. Konstytucja 3 maja - Test (wordwall.net)
3. Konstytucja 3 maja | sameQuizy
4. Kolorowanka Konstytucja 3 Maja do druku i online (drukowanka.pl)
6. (251) Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku - YouTube
/LT/
Źle zbudowany dom można rozebrać i zbudować od nowa, ale źle wychowanego człowieka nie da się wychować drugi raz
89-620 Chojnice
ul. Tucholska 16