Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Nasza patronka - Wanda Chotomska

Nasza patronka - Wanda Chotomska

Wanda Chotomska (1929-2017) – była polską pisarką, autorką wierszy, twórczynią opowiadań dla dzieci i młodzieży, autorką ukazującego się w latach 1962 – 1973 cyklu programów telewizyjnych dla dzieci zatytułowanego „Jacek i Agatka”.

 

Wanda Maria Chotomska przyszła na świat w Warszawie 26 października 1929 roku. Szkołę podstwawową i średnią ukończyła w Warszawie, podobnie jak studia Wydziału Społeczno – Politycznego oraz Wydziału Dziennikarskiego warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Wanda Chotomska swój debiut odbyła w tygodniku „Świat Młodych” w roku 1949, natomiast pierwszy zbiór wierszy pt. „Tere Fere” opublikowała w roku 1958. Później razem z Mironem Białoszewskim mogła ogłaszać swe wiersze na łamach dwutygodnika „Świerszczyk” – podpisywała się wówczas „Wanda Miron”, na znak wspólnej pracy z Białoszewskim. Dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych cieszył się wspomniany cykl telewizyjnych programów zatytułowany „Jacek i Agatka”. Poza tym jako członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich była również prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Była autorem licznych poezji, jak choćby „Kaczka-tłumaczka”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, czy też „Wanda Chotomska dla najmłodszych”, przy czym wymieniać można by wiele, mimo że pośród swych zainteresowań udawało się Wandzie Chotomskiej pisać również liczne opowiadania, takie jak „Klucze do Jelenia”, „Drzewo z czerwonym żaglem”, „Pięciopsiaczki”, „Dzień dobry, córeczko i inne opowiadania”, „Od rzeczy do rzeczy”. Zmarła w Warszawie 2 sierpnia 2017 roku.

 

Ciekawostki o Wandzie Chotomskiej

  • Krytycy podkreślają, że w swoich utworach Chotomska kontynuowała najlepsze literackie tradycje Brzechwy i Tuwima.
  • Wanda Chotomska do historii dawno przeszła jako autorka słynnego cyklu „Jacek i Agatka”, cyklu, który bił rekordy popularności jako pierwszy tego typu cykl dobranocek dla dzieci pokazywany w Telewizji Polskiej od 1962 roku, przez, co istotne, całe dziesięć lat. Podobno wieczorynką interesował się sam Gomułka, o czym poetka wspominała w wywiadach: – Z jego sekretariatu (Gomułki) wysłano do redakcji list z uwagami na temat… piegów Jacka. Zarzucał nam, że „wyśmiewamy się z kalectwa” – wspominała po dekadach Wanda Chotomska. – Pismo trafiło do ówczesnego przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji z prośbą o ustosunkowanie się, a potem do redakcji dziecięcej i do mnie. Odpisałam: „ustosunkowałam się (…)”. Kilka tygodni później napisałam odcinek o tym, że tata Jacka dostaje anonimy, które potem wyrzuca do śmieci. Obawiam się, że wszyscy musieli zapomnieć o sytuacji z Gomułką, bo nikt by tego nie puścił. Na szczęście nic się nie stało. Po latach zlikwidowano program mówiąc, że wyczerpała się jego formuła.
  • Wandę Chotomską oraz Mirona Białoszewskiego, oprócz wspólnej pracy twórczej, łączyła faktyczna przyjaźń, o czym można przeczytać w biografii artystki „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”.

         Źródło:   https://zyciorysy.info/wanda-chotomska/

Data dodania: 2022-10-12 14:19:31
Data edycji: 2023-04-18 09:44:57
Ilość wyświetleń: 330

Źle zbudowany dom można rozebrać i zbudować od nowa, ale źle wychowanego człowieka nie da się wychować drugi raz

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej