PCK w trosce o zdrowie - Nie palę, Nie piję

Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona przed zagrożeniami to podstawowe zadanie i treść każdej rodziny. Nie możemy jednak nieustannie kontrolować zachowania, kontaktów i decyzji naszych dzieci. Nie możemy też usunąć z życia wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji, które się pojawiają.

Możemy jednak pomagać naszym  dorastającym dzieciom w prowadzeniu zdrowego i bezpiecznego życia. Wymaga to utrzymania dobrych kontaktów z nimi, opanowania sztuki rozumienia, słuchania, wspierania oraz umiejętności wywierania wpływu na ich postępowanie.

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by dbać o jakość i trwałość kontaktów  z własnym dzieckiem oraz rozwijać umiejętności potrzebne do konstruktywnego rodzicielstwa. Jest to jednak szczególnie potrzebne, gdy w życiu pojawia się realne zagrożenie. Jednym z nich, niestety łatwo dostępnym, jest alkohol i papierosy...

Młodzi piją w klubach, na domowych imprezach, obozach, i wycieczkach szkolnych.  W weekendy, po lekcjach, w czasie przerw. Mają siedemnaście, czternaście, jedenaście lat. Wiek inicjacji alkoholowej w Polsce systematycznie się obniża, a popularność napojów wyskokowych wśród młodzieży rośnie.

Nastolatki nie wierzą, że mogą się uzależnić.

Gorzej, że tak samo myślą ich rodzice.

Popularności alkoholu nie wolno bagatelizować, zwłaszcza że kontakt z nimi mają coraz młodsze dzieci. Profilaktyka, zachęcanie do abstynencji, będą mieć sens wówczas, gdy ich adresatami zostaną osoby w wieku 9-12 lat.

Dlaczego nastolatki piją alkohol?

Nasze dorastające dzieci często sięgają po alkohol:

• aby czuć się dorosłym,
  • aby dopasować się do otoczenia,
  • aby czuć się dobrze i być na luzie,
  • aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem,
  • aby ktoś wreszcie ich dostrzegł,
  • ponieważ alkohol jest łatwo dostępny.

Dzieci i młodzież traktują alkohol jako formę ucieczki przed problemami, przed brakiem zainteresowania ze strony rodziców.

Istnieją jednak bardzo ważne powody, by nastolatki alkoholu nie piły. Dzięki zrozumieniu przyczyn sięgania po alkohol przez nastolatki, rodzice mogą lepiej i skuteczniej pomagać swoim dzieciom w tym, że by nie piły.

Problem picia alkoholi i palenia papierosów został poruszony na spotkaniach Szkolnego koła PCK.  Uczniowie podsumowali swoje rozważania na ten temat wykonując prace i prezentacje. /L.T./

Data dodania: 2021-05-10 09:54:14
Data edycji: 2021-05-10 09:56:57