Szkòłowi Dzéń Jednotë Kaszëbów

Uroczyste obchody Szkolnego Dnia Jedności Kaszubów odbyły się w piątek, 15 marca 2024 roku w naszej szkole. To wydarzenie tradycyjnie obchodzone jest 19 marca.
Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to coroczne święto upamiętniające pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”, potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Od tego czasu dzień 19 marca obchodzony jest uroczyście w wielu miejscach na Kaszubach i stanowi okazję do prezentacji dorobku i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach. Szkolny Dzień Jedności Kaszubów po raz pierwszy zorganizowano w 2013 roku.
W naszej szkole swoją obecnością zaszczycili nas:
- prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku p. Jan Wyrowiński, który po raz pierwszy uczestniczył w Szkolnym Dniu Jedności Kaszubów,
- prezes Oddziału Miejskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach p. Włodzimierz Łangowski,
- członek Rady Miejskiej w Chojnicach i jednocześnie członek zarządu Oddziału Miejskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego p. Janina Kosiedowska,
- dyrektor Wydziału Edukacji, Wychowania i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Chojnicach p. Grzegorz Czarnowski,
- dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach p. Anita Sznajder,
- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach p. Aleksandra Mroczkowska,
- dyrektor Szkoły Podstawowej w Lichnowach p. Leszek Redzimski,
- oraz pani sołtys wsi Pawłowo p. Bożena Borowicka.
Uczestnikami tegorocznego Szkolnego Dnia Jedności Kaszubów były dzieci z przedszkola Wesołe przedszkolaki w Chojnicach, dzieci z przedszkola językowego Parrot w Chojnicach oraz uczniowie uczący się języka kaszubskiego z Miasta i Gminy Chojnice. Całą uroczystość uświetnił muzyką, śpiewem oraz tańcem kaszubskim Zespół Pieśni i Tańca Bławatki z p. Katarzyną Maliską i p. Leszkiem Karasiewiczem na czele.
Po części oficjalnej, w której głos zabrała dyrektor naszej szkoły pani Bogumiła Byszewska oraz pan Włodzimierz Łangowski, nastąpiła część artystyczna, gdzie wszyscy obecni usłyszeli wiersze, piosenki i tańce kaszubskie w wykonaniu zebranej społeczności kaszubskiej. Naszą szkołę reprezentowała Emilia Gierszewska z klasy VIIIa i Maja Kocińska z klasy IIIa. Wszyscy uczestnicy zaśpiewali Kaszëbsczé jezora.
Podczas wydarzenia przekazano statuetkę Szkolnego Dnia Jedności Kaszubów p. Leszkowi Redzimskiemu – dyrektorowi SP w Lichnowach, przyszłorocznemu organizatorowi tego dnia i statuetkę Dyktanda Kaszubskiego p. Aleksandrze Mroczkowskiej – dyrektorce SP 7 w Chojnicach, tegorocznemu organizatorowi Dyktanda Kaszubskiego.
Na zakończenie wszyscy zatańczyli kaszubski taniec Òkrąc sã wkół. Wspólne, radosne świętowanie tego pięknego dnia sfinalizował słodki poczęstunek dla uczniów z opiekunami oraz zaproszonych gości.
Całość imprezy przygotowały i nad jej przebiegiem czuwały nauczycielki języka kaszubskiego: p. Milena Gólcz oraz p. Maria Kropidłowska.
W naszej szkole swoją obecnością zaszczycili nas:
- dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach p. Anita Sznajder,
- dyrektor Szkoły Podstawowej w Lichnowach p. Leszek Redzimski,
- oraz pani sołtys wsi Pawłowo p. Bożena Borowicka.
Data dodania: 2024-03-21 11:42:25
Data edycji: 2024-03-21 11:44:03