Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Z okazji Światowego Dnia Wody, który obchodzony jest 22 marca, UNICEF podkreśla, że brak dostępu do czystej wody w nieproporcjonalnym stopniu dotyka kobiety i dziewczęta. Szacuje się, że 71% ciężaru pozyskiwania czystej wody spoczywa właśnie na nich.

Szkolne Koło UNICEF Światowy Dzień Wody

Obraz znaleziony dla: Swiatowy dzień wody unicef

 

UNICEF i WHO informują, że aż 2/3 populacji, która nie posiada dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej, żyje w 10 krajach: Chinach (108 mln), Indiach (99 mln), Nigerii (63 mln), Etiopii (43 mln), Indonezji (39 mln), Demokratycznej Republice Konga (37 mln), Bangladeszu (26 mln), Tanzanii (22 mln), Kenii (16 mln) i Pakistanie (16 mln).

 

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii.

 

Od 1993 r. corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Światowy Dzień Wody na datę 22 marca.

 

Głównym celem Światowego Dnia Wody jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku. Każdego roku UN-Water, agencja koordynująca prace ONZ dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania. To znaczy Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystacie, konsumujecie  i zarządzacie wodą w swoim życiu. Twoje zobowiązania zostaną dodane do programu działań na rzecz wody, który zostanie zainaugurowany podczas Konferencji Wodnej ONZ 2023 – pierwszego tego rodzaju wydarzenia od prawie 50 lat. To jedyna taka chwila na całe pokolenie, kiedy świat jednoczy się wokół wody.

 

Oszczędzajmy więc!

Oszczędzanie wody w łazience

  • Ogranicz zużycie wody do mycia. Stosuj natrysk – zużywa on nawet o 75 proc. wody mniej niż codzienna kąpiel w wannie. Istotne jest również zmniejszenie strumienia wody przy czynnościach higienicznych takich jak mycie rąk, a podczas mycia zębów korzystanie z kubka z wodą.
  • Dbaj o odpowiednią armaturę. Warto zmienić słuchawkę prysznicową na taką z opcją oszczędzania. Dobrym rozwiązaniem są także oszczędne spłuczki wody w toalecie oraz baterie bezdotykowe pozwalające zużyć 50–80 proc. wody mniej, niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych. Równie oszczędne są baterie jednouchwytowe. Na bateriach można zamontować perlatory lub ograniczniki przepływu.
  • Jeśli została ci woda po ręcznym praniu czy gotowaniu, warto wykorzystać ją ponownie, choćby do spłukiwania nią toalety.

Oszczędzanie wody w kuchni

  • Zainwestuj w zmywarkę. Najlepiej z trybem eko. Podczas zmywania naczyń ręcznie możesz zużyć nawet około 80 litrów wody, podczas gdy zmywarka zużyje niecałe 30 litrów.
  • Gotuj ekonomicznie. Jedzenie gotowane na parze jest nie tylko zdrowsze, ale i bardziej oszczędne. Ważne jest też gotowanie pod przykryciem w garnku odpowiedniej wielkości.
  • Spożywaj potrawy roślinne. Do wyprodukowania jednego 100-gramowego burgera potrzeba około 1650 litrów wody. Bardziej wydajne jest pozyskiwanie kalorii, białka, tłuszczu z roślin niż z produktów odzwierzęcych.

Oszczędzanie wody w trakcie prania

  • Podczas prania ręcznego korzystaj z miski lub umywalki zakrytej korkiem, a ciemne ubrania pierz w chłodnej wodzie.
  • Pralkę uruchamiaj dopiero przy pełnym bębnie i używaj programów oszczędzających zużycie wody. Przy zakupie nowego sprzętu wybieraj ten o wysokiej klasie energetycznej (A+++).
  • Odpowiednio dozuj środki piorące. Częstym powodem, dla którego pralka pobiera dodatkową wodę do bębna, jest za duża ilość detergentu, który zbyt silnie się pieni.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

  • Ogranicz straty wody podczas podlewania ogrodu. Rób to w dni bezwietrzne, aby woda nie była rozwiewana przez wiatr. Lepiej podlewać rzadziej, ale za to bardzo obficie. Ogólną zasadą jest podlewanie ogrodu latem co 5–7 dni. Zakładaj na węża końcówki ze zraszaczem, który oszczędza wodę i pozwala dokładniej zraszać rośliny. Warto też stosować deszczówkę.
  • Ogranicz wyparowywanie wody z gleby przez podlewanie wieczorem oraz zwiększenie pojemności wodnej gleby dzięki wzbogaceniu jej o materię organiczną, taką jak kompost, obornik lub torf.
  • Auto zamiast w ogrodzie umyj w myjni samochodowej, ponieważ najczęściej stosują one recykling wody.
Data dodania: 2023-03-22 08:55:11
Data edycji: 2023-03-22 09:20:41
Ilość wyświetleń: 327

Źle zbudowany dom można rozebrać i zbudować od nowa, ale źle wychowanego człowieka nie da się wychować drugi raz

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej